Mészáros Zsolt Máté
Mészáros Zsolt Máté Junior Prima-díjas orgonaművész és Liszt-kutató egyike a legsikeresebb magyar orgonaművészeknek, a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom zeneigazgatója.
2018-ban kitüntetéssel diplomázott a Zeneakadémia orgona mesterszakán, majd 2024-ben szerezte meg az abszolutóriumot az LFZE Doktori Iskolájában.
Háromszor nyerte el a Fischer Annie előadó-művészeti ösztöndíjat (2016, 2017, 2019), három alkalommal az Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját (2021, 2022, 2023), 2020-ban az Magyar Művészeti Akadémia hároméves ösztöndíját, 2024-ben pedig az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program kutatói ösztöndíjat. 2020-ban Junior Prima Díjjal ismerték el munkásságát. 2022-ben kiválasztották a Nemzeti Tehetség Program támogatásával megvalósuló TALENTn Tehetségek és Sikertörténetek sorozat fiatal példaképei közé.
A legfontosabb célkitűzése az orgonazene és a magyar zenekultúra széleskörű megismertetése és népszerűsítése.
Az elmúlt években többszáz hangversenyt adott Magyarországon, illetve Európa számos országának rangos nemzetközi fesztiváljain (Franciaország, Lengyelország, Németország, Románia, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia), 2022-ben pedig az Egyesült Államokban mutatkozott be (Philadelphia), majd Izraelben és Palesztinában tartott szólóestjeivel indult a Szentföld legjelentősebb orgonafesztiválja, a Terra Sancta Organ Festival (Betlehem, Jeruzsálem, Názáret, Tel-Aviv). 2023-ban hat állomásból álló koncertkörutat tett Oroszország legnagyobb koncerttermeiben (Arhangelszk, Cseljabinszk, Kalinyingrád, Moszkva, Szentpétervár, Perm).
Az MMA ösztöndíja keretében Liszt Ferenc összes orgona- és harmóniumművének új összkiadását készítette el. 2022. október 22-én, a zeneszerző születésnapján az egész világon egyedülálló koncertsorozatot indított: 9 hangverseny keretében összes orgonaműve mellett harmóniumra írott szóló és kamaraműveit is megszólaltatta.
Az Új Nemzeti Kiválóság Program keretében elsőként adta közre Dohnányi Ernő C-dúr Missa solemnis-ét és összes a cappella egyházi kórusművét az eredeti kéziratok alapján és készített világpremier filmfelvételt a zeneszerző c-moll orgonafantáziájából.
2012-ben megnyerte a Filharmónia Magyarország pécsi orgonaversenyét. 2022-ben harmadik helyezést ért el Koncertnyitány – Hommage à Zoltán Kodály című orgonaművével a Filharmónia Magyarország zeneszerzés pályázatán, amely az Orgonák Éjszakája Fesztivál hivatalos fanfárja lett. Harmadik helyezést ért el a Veszprémi Egyházmegye Gizella-mise pályázatán. Díjnyertes misekompozíciója 2023-ban az alapításának 975. évfordulóját ünneplő Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom hivatalos ordináriuma lett.
Mesterkurzusokat tartott többek között a belgrádi 23. Dies organorum, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kara és a Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar felkérésére.
A Budapesti Nemzetközi Orgonafesztivál alapító művészeti vezetőjeként célkitűzése, hogy a nemzetközi zenei élet élvonalbeli orgonaművészeinek meghívásával népszerűsítse az orgonaművészetet és megismertesse a magyar közönséggel a különböző nemzetek zenekultúráját.
Koncertjein gyakran hangzanak virtuóz és sokszínű orgonaátiratai, amelyek közül több nyomtatásban is megjelent a Partitúra Zeneműkiadó gondozásában.
Számos prominens magyar zeneszerző figyelt fel a magyar zenekultúra népszerűsítése és az új zene megismertetése iránti elkötelezettségére és komponált műveket számára. Eddig mintegy harminc kortárs kompozíció bemutatására vállalkozott, köztük szóló- és kamaraművek, valamint orgonaversenyek előadására.