október 2019
07oct19:0022:00Prokofjev balettjeDebrecen19:00 - 22:00 Apolló Mozi
Részletek
Balett három felvonásban a Royal Opera House előadásában felvételről. Koreográfus:Kenneth Macmillan Zene: Szergej Prokofjev Shakespeare legendás szerelmeseinek szenvedélye és tragédiája Kenneth MacMillan 20. századi balett mesterművében születik újjá a Royal Opera House színpadán. 1965-ös
Részletek
Balett három felvonásban a Royal Opera House előadásában felvételről.
Koreográfus:Kenneth Macmillan
Zene: Szergej Prokofjev
Shakespeare legendás szerelmeseinek szenvedélye és tragédiája Kenneth MacMillan 20. századi balett mesterművében születik újjá a Royal Opera House színpadán.
1965-ös premierje óta Kenneth MacMillan Rómeó és Júliája a modern balett klasszikusává vált, amely érzelmekkel és szenvedéllyel telve jeleníti meg Shakespeare örök érvényű szerelmi történetét – a fiatalok minden akadály ellenében is megvalósuló egymásra találását és szerelmük tragikus végkifejletét. A Royal Balett feldolgozásaiban minden alkalommal új táncosok kapnak lehetőséget arra, hogy újraértelmezzék a tragikus sorsú szerelmesek történetét. A reneszánsz Verona utcáin megjelenik az egész társulat, ahogy a nyüzsgő piac hirtelen kardpárbaj helyszínévé válik, és ahol a viszály tragédiába torkollik mind a Montague, mind a Capulet család számára.
Előadás hossza: 3 óra 15 perc, két szünettel
Regisztrációs jegyár: 100 Ft
Időpont
(Hétfő) 19:00 - 22:00
Helyszín
Apolló Mozi
4025 Debrecen, Miklós u. 1.
07oct19:3021:30Prokofjev ZenekaraBudapest19:30 - 21:30 Zeneakadémia
Részletek
A II. Orosz Zenei Fesztivál nyitóhangversenye. Műsor: Prokofjev: I. (D-dúr) „Klasszikus” szimfónia, op. 25. I. (Desz-dúr) zongoraverseny, op.10. szünet Rómeó és Júlia, op. 64. – részletek Közreműködik: Szabó Marcell – zongora, Kodály Filharmonikusok Debrecen Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Részletek
A II. Orosz Zenei Fesztivál nyitóhangversenye.
Műsor:
Prokofjev: I. (D-dúr) „Klasszikus” szimfónia, op. 25.
I. (Desz-dúr) zongoraverseny, op.10.
szünet
Rómeó és Júlia, op. 64. – részletek
Közreműködik: Szabó Marcell – zongora, Kodály Filharmonikusok Debrecen
Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Időpont
(Hétfő) 19:30 - 21:30
Helyszín
Zeneakadémia
1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.
08oct17:3019:00Kiállítás megnyitóBudapest17:30 - 19:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Az opera valósághűsége és szépsége M.P.Muszorgszkij és N.A.Rimszkij-Korszakov A 2019-es évben, melyet Oroszországban a színház évének nyilvánítottak, két hazai zeneszerző kerek évfordulója kerül megünneplésre – Modeszt Petrovics Muszorgszkij (1839–1881) születésének 180. és
Részletek
Az opera valósághűsége és szépsége
M.P.Muszorgszkij és N.A.Rimszkij-Korszakov
A 2019-es évben, melyet Oroszországban a színház évének nyilvánítottak, két hazai zeneszerző kerek évfordulója kerül megünneplésre – Modeszt Petrovics Muszorgszkij (1839–1881) születésének 180. és Nyikolaj Andrejevics Rimszkij-Korszakov (1844–1908) születésének 175. évfordulója. A három esemény tiszteletére az Orosz Nemzeti Zenei Múzeum egy kiállítást állított össze, melyet M.P.Muszorgszkij örökségének szenteltek, aki világhírnévre tett szert, amiben nagy szerepe volt N.A.Rimszkij-Korszakovnak. M.P.Muszorgszkij öt operát írt, viszont a Borisz Godunov kivételével (1869, 1872), mely több ízben teljes egészében bemutatásra került a zeneszerző életében, egyik sem került soha befejezésre. A Szalambó (1863-1866) és a Szorocsinszki vásár (1875-1881) című operákból csak egyes számokat fejezett be. A Házasság című (1868) három felvonásosra tervezett opera megalkotása az első felvonás befejezése után megszakadt. A Hovanscsinában (1872–1881) néhány részlet befejezetlen maradt, és magának a kompozíciónak nem volt hangszeres változata a zenekar számára.
Felismerve azt a hatalmas művészeti értéket, amelyet M.P.Muszorgszkij teremtett, a zeneszerző 1881-ben bekövetkezett korai halála után, barátja és alkotó partnere, N.A.Rimszkij-Korszakov, időt és erőfeszítést nem kímélve, magára vállalta mindazt a hatalmas munkát, hogy újra komponálja, átfogalmazza, hangszerre alkalmazza, megszerkessze és a teljes örökséget kiadja, amely majdnem három évtizedig tartott (1881–1908). M.P.Muszorgszkij Borisz Godunov és Hovanscsina című operái hosszú évekre épp N.A.Rimszkij-Korszakov változataiban rögzültek a színházi repertoárban. Pontosan ezen változatok alapján adta elő M.P.Muszorgszkij műveit F.I.Saljapin, I.Kozlovszkij, I.K.Arhipova, E.V.Obrazcova és még sok más nagyszerű énekes. Ezeket a változatokat állította színpadra K.A.Korovin, K.Sz.Petrov-Vodkin, F.F.Fedorovszkij. M.P.Muszorgszkij részletekben hátra hagyott további három operájának történetében (Szalambó, Házasság és Szorocsinszki vásár) N.A.Rimszkij-Korszakov változatai szintén fontos mérföldkőnek bizonyultak. A zeneszerzőnek köszönhetően kerültek a kompozíciók kiadásra és váltak ismertté. Színpadi megtestesülésüket más zeneszerzők változatainak köszönhetik.
A kiállítás elnevezése két esztétikai pólust jelöl, melyek a zeneszerzők által személyesültek meg. „A művészi igazság nem tolerálja az elfogult formákat” – ilyen volt M.P.Muszorgszkij művészi hitvallása, és arra késztette őt, hogy új megközelítéseket keressen a zenei művészet segítségével a végtelenül sokféle életjelenség megtestesítésére. „Ideális stílusa nem kapott megfelelően kristálytiszta átlátszó kimunkálást és elegáns alakot.” – így fogta fel M.P.Muszorgszkij műveit N.A.Rimszkij-Korszakov és saját munkája során megpróbálta korrigálni mindazt, amit hiányosságnak tartott.
A kiállítás öt részből áll, M.P.Muszorgszkij operáinak száma szerint. Az első részt a Borisz Godunovnak, a zeneszerző legnépszerűbb és legelterjedtebb művének szentelték. A második rész témája Hovanscsina, mely szintén M.P.Muszorgszkij egyik legismertebb és legjelentősebb alkotása. A következő három rész a Szalambó, a Házasság és a Szorocsinszki vásár operákat mutatja be a zeneszerző munkájának időrendi sorrendjében. Mindegyik rész az operák történetének főbb szakaszait tükrözi M.P.Muszorgszkij szerzői jogi kéziratainak bemutatásával, a művek első kiadásaival, dokumentumokkal N.A.Rimszkij-Korszakov munkájáról, színpadtervekkel, a produkciók jelmezterveivel, programfüzetekkel, plakátokkal és az előadásokról készített jelenetek fényképeivel. A kiállítás bemutatja F.I.Saljapin Borisz Godunov és I.K.Arhipova Marina Mnyisek (Boris Godunov) és Marta (Hovanscsina) szerepeiben használt jelmezeit.
Időpont
(Kedd) 17:30 - 19:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
08oct19:3021:00Glinka kamarájaBudapest19:30 - 21:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Közreműködik: Kruppa vonósnégyes , Pregun Tamás - zongora, Tabányi Tibor - nagybőgő. Műsor: Glinka: d-moll „patetikus” trió Glinka: 2. F-dúr vonósnégyes Glinka: Esz-dúr Grand Sextet
Részletek
Közreműködik: Kruppa vonósnégyes , Pregun Tamás – zongora, Tabányi Tibor – nagybőgő.
Műsor:
Glinka: d-moll „patetikus” trió
Glinka: 2. F-dúr vonósnégyes
Glinka: Esz-dúr Grand Sextet
Időpont
(Kedd) 19:30 - 21:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
08oct19:3022:00Prokofjev ZenekaraDebrecen19:30 - 22:00 Kölcsey Központ
Részletek
A II. Orosz Zenei Fesztivál nyitóhangversenye. Műsor: Prokofjev: I. (D-dúr) „Klasszikus” szimfónia, op. 25. I. (Desz-dúr) zongoraverseny, op.10. Rómeó és Júlia, op. 64. – részletek Közreműködik: Szabó Marcell – zongora, Kodály Filharmonikusok Debrecen Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel Jegyár:
Részletek
A II. Orosz Zenei Fesztivál nyitóhangversenye.
Műsor:
Prokofjev: I. (D-dúr) „Klasszikus” szimfónia, op. 25.
I. (Desz-dúr) zongoraverseny, op.10.
Rómeó és Júlia, op. 64. – részletek
Közreműködik: Szabó Marcell – zongora, Kodály Filharmonikusok Debrecen
Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Jegyár: 3100 Ft, 2400 Ft
Időpont
(Kedd) 19:30 - 22:00
Helyszín
Kölcsey Központ
Debrecen, Hunyadi utca 1-3., 4026
09oct19:0021:00Szkrjabin ZongorájaDebrecen19:00 - 21:00 Debreceni Egyetem - Aula
Részletek
Válogatás Alekszandr Nyikolajevics Szkrjabin műveiből Palojtay János zongoraművész előadásában. Közreműködik: Palojtay János – zongora Műsor: Szkrjabin: III. (fisz-moll) szonáta, op. 23. 2 Poémes, op. 32. Valse, op. 38. IX.
Részletek
Válogatás Alekszandr Nyikolajevics Szkrjabin műveiből Palojtay János zongoraművész előadásában.
Közreműködik: Palojtay János – zongora
Műsor:
Szkrjabin: III. (fisz-moll) szonáta, op. 23.
2 Poémes, op. 32.
Valse, op. 38.
IX. szonáta (fekete mise)
2 Morceaux, op. 57. (Vágy, Becézés)
h-moll fantázia, op. 28.
Szkrjabin és Rachmaninov nem csak, hogy egy idősek voltak, de karrierjük is hasonlóan indult, mígnem a késő romantikus alapok, a chopini és liszti kiindulópont Szkrjabinnál nem is kis fordulatot vett, ami már a korai zongoraműveknél is világosan hallható. A hangszerre írt kompozíciói esetén annak ellenére beszélhetünk bonyolult és komoly technikai felkészültséget követelő darabokról, hogy tudni lehet: a mester kezei olyan kicsik voltak, hogy egy oktávot is alig értek át a zongorán. Ezzel és későbbi miszticizmusával együtt kétség sem férhet hozzá, hogy ő a századforduló egyik legérdekesebb komponistája, akiről Szvjatoszlav Richter is így nyilatkozott: „Szkrjabin nem az a zeneszerző, akit mindennapi kenyérként lehet fogyasztani, inkább mámorító likőr, amellyel néhanapján lerészegedik az ember, poétikus kábítószer, törékeny kristály.” Pontosan ennek az élménynek a közvetítésére vállalkozik a fesztivál keretében Palojtay János, aki képet szeretne adni az életműnek ebből a méltatlanul elhanyagolt szeletéből a miniatűr kompozíciókon át a súlyosabb darabokig. Amire pedig számíthatunk: kifinomult hangzás megfoghatatlan harmóniavilággal.
Időpont
(Szerda) 19:00 - 21:00
Helyszín
Debreceni Egyetem - Aula
4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
09oct19:3021:00Rimszkij-Korszakov hangjaBudapest19:30 - 21:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Dalest Rimszkij-Korszakov dalaiból. Közreműködik: Anatolij Fokanov, Demény Balázs - zongora Műsor: Na holmah Gruzii- Op.3, No.4- Grúzia dombjain ( Puskin ) Prorok- Op.49, No.2- Próféta – ( Puskin ) O csem v
Részletek
Dalest Rimszkij-Korszakov dalaiból.
Közreműködik: Anatolij Fokanov, Demény Balázs – zongora
Műsor:
- Na holmah Gruzii- Op.3, No.4- Grúzia dombjain ( Puskin )
- Prorok- Op.49, No.2- Próféta – ( Puskin )
- O csem v tisi nocsej.. – Elégia- Az éjszakák csendjében, miről..
(A.Majkov)
- Tiho vecser dogoraet – Op.4,No.4- Csendben izzik az este
(A.Fet )
- O, eslib tü mogla – Op.39,No.1 – Ó, ha te képes lennél
(A.Tolsztoj )
- Eho – Op.45,No.4 – Visszhang – ( Puskin )
- Ne veter, veja sz vüszotü – Op.43,No.2 – Ez nem a szél, mely a
magasból ( A. Tolsztoj )
- Gonec – Hírnök – ( Heine – Mihajlov )
- Nenasztnüj deny potuh…- Op.51,No.5 – A rossz idő elmúlt
( Puskin )
- Ljublju tebja, meszjac…Op.41,No.3- Szeretlek téged, hold
(A.Majkov )
- Pesznja Zjulejki- Op.26,No.4- Zulejka dala ( Bayron-Kozlov)
- Sepot, robkoje dühanye…Op.42, No.1- Suttogás,halk lélegzet
(A Fet )
- Poszmotri v szvoj vertograd…- Op.41, No.4 –Nézz be a saját
kertedbe.. ( A.Majkov )
- Drobitszja, i pleset, i brüzzset volna…Op.46,No.1- Megtörik,
táncol és fröcsköl a hullám.. ( A.Tolsztoj )
- Cvetok zaszohsij…Op.51,No.3 – Elszáradt virág (Puskin)
- Proszti! Ne pomni dnej padenyja- Op.27,No4- Bocsáss meg !
Ne emlékezzél a rosszra ! ( N. Nyekraszov )
19.Cári menyasszony- Grjaznoj áriája
20.Cári menyasszony- Grjaznoj ariettája
- Hópelyhecske – Mizgir ariozoja
- Szadko – A velencei kereskedő dala
Időpont
(Szerda) 19:30 - 21:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
10oct18:0019:00Orosz népzene – guszli muzsikaBudapest18:00 - 19:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
A Goodi gorazdo folklóregyüttes (Oroszország) koncertje Népzene guszlin és régi orosz népi hangszereken. A Gugyi Gorazdo együttes alaphangszere az ősi orosz guszli, de előadásaikban szerepet kapnak egyéb régi fúvós és ütőhangszerek is,
Részletek
A Goodi gorazdo folklóregyüttes (Oroszország) koncertje
Népzene guszlin és régi orosz népi hangszereken.
A Gugyi Gorazdo együttes alaphangszere az ősi orosz guszli, de előadásaikban szerepet kapnak egyéb régi fúvós és ütőhangszerek is, mint például a kanál, a rubel, a tamburin, a doboz, a kasza, a kaljuka és a kugikli. Repertoárjuk különböző korszakok és irányzatok zenéjét tartalmazza: a 16-18. századi nyugat-európai zeneszerzők régi zenéjét, a 21. századi kortárs orosz zeneszerzők műveit, az orosz népi dallamok feldolgozását és más országok zeneszerzőinek átdolgozásait, valamint az úgynevezett crossover zenét. Az együttes önálló koncertekkel lép fel Moszkva és Oroszország más városainak rangos színpadain, rendszeres résztvevője a V. Szpivakov Alapítvány koncertjeinek, valamint állandó partnere a Moszkvai Filharmonikusoknak. 2015-ben készítették el Gugyi Gorazdo Fantázia című albumukat.
Időpont
(Csütörtök) 18:00 - 19:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
10oct19:0021:00Muszorgszkij leveleiDebrecen19:00 - 21:00 Debreceni Református Kollégium Díszterme
Részletek
Részletek Muszorgszkij levelezéseiből és az Egy kiállítás képei című művéből Közreműködik: Pregun Tamás – zongora, Meskó Bánk – próza. Egy festőművész barát, Viktor Hartmann emlékét felidéző kiállítás adta az ötletet a zeneszerzőnek,
Részletek
Részletek Muszorgszkij levelezéseiből és az Egy kiállítás képei című művéből
Közreműködik: Pregun Tamás – zongora, Meskó Bánk – próza.
Egy festőművész barát, Viktor Hartmann emlékét felidéző kiállítás adta az ötletet a zeneszerzőnek, hogy zongoraművet írjon a képek keltette benyomásairól. A tablószerű mű Pregun Tamás előadásában most éppen ahhoz nyújt segítséget, hogy magához Muszorgszkijhoz kerüljünk közelebb, amihez személyes levelei adnak további adalékot. Hartmann 39, Muszorgszkij pedig 42 évesen távozott az élők sorából, így az est megkomponáltságában talán van is valami sorszerűség. „Micsoda szörnyű csapás! Miért él egy kutya, egy ló, egy patkány, ha egy Hartmannak meg kell halnia?” – fakadt ki barátja halálakor Muszorgszkij. A kész művet korai halála miatt a zeneszerző nem hallhatta, az éles karakterváltásokra épülő, nem feltétlenül zongorára illő darab csak jóval később, a 20. században került a művészek látóterébe, amikor Ravel zenekari átiratot készített belőle. A mostani előadás az eredeti verziót igyekszik majd hitelesen felmutatni.
Jegyár: 1900 Ft
Időpont
(Csütörtök) 19:00 - 21:00
Helyszín
Debreceni Református Kollégium Díszterme
4026 Debrecen, Kálvin tér 16.
10oct20:0022:00Szkrjabin zongorájaBudapest20:00 - 22:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Válogatás Alekszandr Nyikolajevics Szkrjabin műveiből Palojtay János zongoraművész előadásában. Közreműködik: Palojtay János – zongora Műsor: Szkrjabin: III. (fisz-moll) szonáta, op. 23. 2 Poémes, op. 32. Valse, op. 38. IX.
Részletek
Válogatás Alekszandr Nyikolajevics Szkrjabin műveiből Palojtay János zongoraművész előadásában.
Közreműködik: Palojtay János – zongora
Műsor:
Szkrjabin: III. (fisz-moll) szonáta, op. 23.
2 Poémes, op. 32.
Valse, op. 38.
IX. szonáta (fekete mise)
2 Morceaux, op. 57. (Vágy, Becézés)
h-moll fantázia, op. 28.
Szkrjabin és Rachmaninov nem csak, hogy egy idősek voltak, de karrierjük is hasonlóan indult, mígnem a késő romantikus alapok, a chopini és liszti kiindulópont Szkrjabinnál nem is kis fordulatot vett, ami már a korai zongoraműveknél is világosan hallható. A hangszerre írt kompozíciói esetén annak ellenére beszélhetünk bonyolult és komoly technikai felkészültséget követelő darabokról, hogy tudni lehet: a mester kezei olyan kicsik voltak, hogy egy oktávot is alig értek át a zongorán. Ezzel és későbbi miszticizmusával együtt kétség sem férhet hozzá, hogy ő a századforduló egyik legérdekesebb komponistája, akiről Szvjatoszlav Richter is így nyilatkozott: „Szkrjabin nem az a zeneszerző, akit mindennapi kenyérként lehet fogyasztani, inkább mámorító likőr, amellyel néhanapján lerészegedik az ember, poétikus kábítószer, törékeny kristály.” Pontosan ennek az élménynek a közvetítésére vállalkozik a fesztivál keretében Palojtay János, aki képet szeretne adni az életműnek ebből a méltatlanul elhanyagolt szeletéből a miniatűr kompozíciókon át a súlyosabb darabokig. Amire pedig számíthatunk: kifinomult hangzás megfoghatatlan harmóniavilággal.
Időpont
(Csütörtök) 20:00 - 22:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
11oct15:3019:00Prokofjev balettjeBudapest15:30 - 19:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Balett három felvonásban a Royal Opera House előadásában felvételről. Koreográfus:Kenneth Macmillan Zene: Szergej Prokofjev Shakespeare legendás szerelmeseinek szenvedélye és tragédiája Kenneth MacMillan 20. századi balett mesterművében születik újjá a Royal Opera House színpadán. 1965-ös
Részletek
Balett három felvonásban a Royal Opera House előadásában felvételről.
Koreográfus:Kenneth Macmillan
Zene: Szergej Prokofjev
Shakespeare legendás szerelmeseinek szenvedélye és tragédiája Kenneth MacMillan 20. századi balett mesterművében születik újjá a Royal Opera House színpadán.
1965-ös premierje óta Kenneth MacMillan Rómeó és Júliája a modern balett klasszikusává vált, amely érzelmekkel és szenvedéllyel telve jeleníti meg Shakespeare örök érvényű szerelmi történetét – a fiatalok minden akadály ellenében is megvalósuló egymásra találását és szerelmük tragikus végkifejletét. A Royal Balett feldolgozásaiban minden alkalommal új táncosok kapnak lehetőséget arra, hogy újraértelmezzék a tragikus sorsú szerelmesek történetét. A reneszánsz Verona utcáin megjelenik az egész társulat, ahogy a nyüzsgő piac hirtelen kardpárbaj helyszínévé válik, és ahol a viszály tragédiába torkollik mind a Montague, mind a Capulet család számára.
Előadás hossza: 3 óra 15 perc, két szünettel
A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a [email protected] oldalon lehet.
Időpont
(Péntek) 15:30 - 19:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
11oct19:3021:00Csajkovszkij hiteDebrecen19:30 - 21:00 Debreceni Református Nagytemplom
Részletek
Műsor: Vesperás, op. 52 Kodály Kórus Debrecen
Részletek
Időpont
(Péntek) 19:30 - 21:00
Helyszín
Debreceni Református Nagytemplom
Debrecen, Kossuth tér 1, 4026
11oct19:3021:00Muszorgszkij leveleiBudapest19:30 - 21:00 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Részletek Muszorgszkij levelezéseiből és az Egy kiállítás képei című művéből Közreműködik: Pregun Tamás – zongora, Meskó Bánk – próza. Egy festőművész barát, Viktor Hartmann emlékét felidéző kiállítás adta az ötletet a zeneszerzőnek,
Részletek
Részletek Muszorgszkij levelezéseiből és az Egy kiállítás képei című művéből
Közreműködik: Pregun Tamás – zongora, Meskó Bánk – próza.
Egy festőművész barát, Viktor Hartmann emlékét felidéző kiállítás adta az ötletet a zeneszerzőnek, hogy zongoraművet írjon a képek keltette benyomásairól. A tablószerű mű Pregun Tamás előadásában most éppen ahhoz nyújt segítséget, hogy magához Muszorgszkijhoz kerüljünk közelebb, amihez személyes levelei adnak további adalékot. Hartmann 39, Muszorgszkij pedig 42 évesen távozott az élők sorából, így az est megkomponáltságában talán van is valami sorszerűség. „Micsoda szörnyű csapás! Miért él egy kutya, egy ló, egy patkány, ha egy Hartmannak meg kell halnia?” – fakadt ki barátja halálakor Muszorgszkij. A kész művet korai halála miatt a zeneszerző nem hallhatta, az éles karakterváltásokra épülő, nem feltétlenül zongorára illő darab csak jóval később, a 20. században került a művészek látóterébe, amikor Ravel zenekari átiratot készített belőle. A mostani előadás az eredeti verziót igyekszik majd hitelesen felmutatni.
Időpont
(Péntek) 19:30 - 21:00
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
12oct11:0012:30Prokofjev meséjeBudapest11:00 - 12:30 Orosz Kulturális Központ
Részletek
Lukácsházi Győző előadása. Péter és a farkas hangszeres bemutató. Prokofjev színházi felkérésre írta meg gyermekeknek szóló darabját, amelynek kifejezett célja, hogy megismertesse a fiatalokkal a szimfonikus zenekari hangszereket. A zeneszerző a
Részletek
Lukácsházi Győző előadása. Péter és a farkas hangszeres bemutató.
Prokofjev színházi felkérésre írta meg gyermekeknek szóló darabját, amelynek kifejezett célja, hogy megismertesse a fiatalokkal a szimfonikus zenekari hangszereket. A zeneszerző a felkéréstől számítva az utolsó hang papírra vetéséig mindössze négy napot dolgozott művén, melynek kísérőszövegét is maga írta. Annyira kedvére volt a feladat, hogy az előadást tekintve külön pedagógia észrevételeket fűzött az alkotáshoz. A történetet saját gyermekkori élményeit is felhasználva alkotta meg, a zenei anyag, többek között a hegedű szólama pedig nem nélkülözi a fiatal úttörők mozgalmi dalainak világát sem. A Péter és a farkas az elmúlt közel száz évben töretlen népszerűségnek örvend, az első rajzfilm átdolgozást pedig nem más, mint az amerikai Walt Disney jegyzi, akinek a zeneszerző személyesen mutatta meg az anyagot. A fesztivál keretében mindezt Lukácsházi Győző kommentárjaival hallhatjuk.
A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a [email protected] oldalon lehet.
Időpont
(Szombat) 11:00 - 12:30
Helyszín
Orosz Kulturális Központ
Budapest, Andrássy út 120., 1062
Részletek
A Goodi gorazdo folklóregyüttes (Oroszország) koncertje Népzene guszlin és régi orosz népi hangszereken. A Gugyi Gorazdo együttes alaphangszere az ősi orosz guszli, de előadásaikban szerepet kapnak egyéb régi fúvós és ütőhangszerek is,
Részletek
A Goodi gorazdo folklóregyüttes (Oroszország) koncertje
Népzene guszlin és régi orosz népi hangszereken.
A Gugyi Gorazdo együttes alaphangszere az ősi orosz guszli, de előadásaikban szerepet kapnak egyéb régi fúvós és ütőhangszerek is, mint például a kanál, a rubel, a tamburin, a doboz, a kasza, a kaljuka és a kugikli. Repertoárjuk különböző korszakok és irányzatok zenéjét tartalmazza: a 16-18. századi nyugat-európai zeneszerzők régi zenéjét, a 21. századi kortárs orosz zeneszerzők műveit, az orosz népi dallamok feldolgozását és más országok zeneszerzőinek átdolgozásait, valamint az úgynevezett crossover zenét. Az együttes önálló koncertekkel lép fel Moszkva és Oroszország más városainak rangos színpadain, rendszeres résztvevője a V. Szpivakov Alapítvány koncertjeinek, valamint állandó partnere a Moszkvai Filharmonikusoknak. 2015-ben készítették el Gugyi Gorazdo Fantázia című albumukat.
Jegyár: 1900 Ft
Időpont
(Szombat) 19:00 - 21:00
Helyszín
Debreceni Művelődési Központ - Pódiumterem
4026 Debrecen, Kossuth tér 1.
12oct20:0022:00Csajkovszkij hiteBudapest20:00 - 22:00 Szent István Bazilika
Részletek
Műsor: Vesperás, op. 52
Részletek
Időpont
(Szombat) 20:00 - 22:00
Helyszín
Szent István Bazilika
Budapest, Szent István tér 1, 1051